Balıkların Cinsiyeti,
Balıkların Cinsiyeti Nasıl belli olur,
Balığın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

1-KARIN METODU

Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

2-ANÜS METODU

Bu metod biraz tecrübe gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay yöntemlerden biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.

3-GALSMA METODU

Bu metod sadece üreme zamanında uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir.


japon balığı cinsiyetİ

Her ne kadar erkek dişi ayrımı zor olsa da deneyimli kişiler tarafından basitçe ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır.. Bu püf noktaları 5-6 cm den ufak balıklarda uygulamayınız.
Japon balıklarının birçok varyetesi bulunmaktadır. Yüzgeçleri ve vücut tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerlerde okuduğum erkek balığı anüs yüzgeci tek dişi balığınki çift olur gibi ibareler yanlıştır. Dişi erkek ayrımını aşağıda değindiğim gibi kolayca yapabilirsiniz.

Ciklet balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır

-Dişilerin yüzgeçleri genelde oval ve kısadır.
-Yüzgeçleri sivri olanlar da çıkabilir fakat bunların yüzgeçleri kuyruğa kadar erişemez.
-Vücut erkeklere göre ince ve uzundur.
-Kafa yapıları küte yakındır

-Erkeklerin yüzgeçleri sivri ve uzundur.Kuyruğun yarısına kadar gelir.
-Daha yuvarlak bir vücut yapısına sahiptirler.
-Kafa yapıları balon gibidir,dişielrden daha şişkindir.
-Dudakları dişilere göre daha şiştir.sayfalama


sayfalama

Yazar : admin

“Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır” için 1 Yorum

  1. mehmet gökak dedi ki:

    balıkları cinsiyetini nasıl öğrenebiliriz

Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

hosting Whatsapp Durumları Whatsapp Durumlari bilmeceler Avatar Oluşturma Minecraft İndir Güzel Sözler Otobüs Saatleri Avatar Yapma Resim Yapma