Hz. Adem Cennetten nereye indi
Hz. Adem Dünyanın neresine indi
Hz. Adem ile Havva nerede buluştular

Adem aleyhisselam Hindistan’da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ise Cidde’ye indirildi. 200 sene ağlayıp yalvardıktan sonra , tövbe ve duaları kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: "Sonra Rabbi onu seçkin kıldı; tövbesini kabul etti ve doğru yola yöneltti" (Ta’ha, 122) . Arafat ovasında Havva ile buluştu. Kabe’yi inşa ettiHz. Adem (a.s), Hz. Havva anamızdan kaç yıl ve neden dolayı ayrı kalmıştır?

– Rivayetlere göre, cennetten yeryüzüne -bilinen olaydan sonra, insanlık ailesini kurmak ve halifelik göreviyle- tayin edildikleri zaman, Hz. Adem Hindistanın Serendib adasına (bazılarına göre, Buz veya Vasim dağına), Hz. Havva da Ciddeye yerleştirilmişti.

– İkisi, Ey Rabbimiz! Kendimize yazık ettik. Şayet sen kusurumuzu örtüp, bize merhamet etmezsen, en büyük hüsrana uğrayanlardan oluruz diyerek yalvardılar. (Araf, 7/27) mealindeki ayetten öyle anlaşılıyor ki, bu ayrılık da, tövbe etmelerinden önce gerçekleşmiş olduğundan, dünyaya sürgün cezasının bir devamı olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, ilahî hikmet bu geçici ayrılıkla onlar arasında karşılıklı bir şevk, bir arzu uyandırmış, onlara ve onların nesline, aile yuvasının sürekli bir yuva olmasının gereğine işaret edilmiştir.sayfalama


sayfalama

Yazar : admin

“Hz Ademin Dünyaya İndiği Yer” için 1 Yorum

  1. Aydın Baki Mutlu dedi ki:

    Hz. Adem ve Hawa’nın tövbe ederek affedilmeleri, cennette olmuştur. Yasak meyvayı yedikten hemen sonra böylece affedildiler. Ama yine de, dünyaya indirildiler. Çünki vücutları dünya hayatındaki gibi işlemeğe başlamıştı. Tuvalet ihtiyaçları olacaktı. Bunu cennete yapamazlardı.

Hz Ademin Dünyaya İndiği Yer Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

hosting Whatsapp Durumları Whatsapp Durumlari bilmeceler Avatar Oluşturma Minecraft İndir Güzel Sözler Otobüs Saatleri Avatar Yapma Resim Yapma