Genel Bilgiler
Yüzölçümü: 38.183 km²

Nüfus: 2.192.166 (2000)

insanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve tarihi akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini bağrında taşıyan Konya, adeta bir müze şehir hüviyetindedir. Sayısız tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip olan Konya, yetiştirdiği islam büyükleri ile de tanınmaktadır. Konya, tarih boyunca belli bağlı yollar üzerinde yer almış olup, tarihi ipek Yolu’nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden birisi olmuştur.

Konya’da ve çevresinde yerleşik düzen Prehistorik (tarih öncesi) Çağdan başlamaktadır. Konya, daha sonra Hitit, Phryg, Lydia, Pers, Bergama, Roma ve Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

1071 tarihindeki Malazgirt Meydan Savaşı’ndan sonra Selçukluların eline geçen şehir, 1097 tarihinden 1277 tarihine kadar aralıksız Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olmuştur. Konya, Selçuklulardan sonra Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.

Tarihçe
Konya’da ve çevresinde yerleşik düzen Prehistorik (tarih öncesi) çağdan başlar. Konya daha sonra Hitit, Frig , Lidya, Pers,iskenderun, Bergama, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.1071 tarihindeki Malazgirt Meydan savaşından sonra Konya Selçukluların eline geçen şehir 1097 tarihinden 1277 tarihine kadar aralıksız Anadolu Selçuklularının başşehri olmuştur. Konya Selçuklulardan sonra Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.

Coğrafya
Anadolu yarımadasının ortasında bulunan kent iç Anadolu Bölgesinin güneyinde yer almaktadır. Konya’nın toprakları 38257 km2 yüzölçümüne sahip olup, büyük bir kısmı iç Anadolu’nun yüksek düzlükleri üzerindedir.Güney ve Güneybatı kesimleri Akdeniz bölgesine dahildir. Rakım ortalama 1011 m’dir.

Kara iklimi hüküm süren Konya’da yaz kuru ve sıcak, kış soğuk ve yağışlı olmaktadır

Yöre Mutfağı
Yöre ürünleri, Konya’da zengin bir beslenme kültürü yaratmıştır. Yoğun buğday ve sebze üretimi ile birlikte hayvancılıkta beslenmenin temel kaynaklarındandır. Tandır böreği, çarşı böreği ve sedirler böreği de Konya’da özgün börek türlerinin başlıcalarıdır. Böreklerin yanı sıra etli yemek (pide de denmektedir) tüketimi de oldukça yaygındır. Konya’da helvanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunların başlıcaları çöğenli şeker helvası, dut pekmezi yada unlu pekmez helvası, susamlı, cevizli ve tahinli helvadır. Konya’nın kendine mahsus yemeklerinden en önemlisi tandır kuzusu (çebiç) dur. Ayrıca toyga çorbası, mercimekli oğmaç çorbası, arabağı çorbası, fırın kebabı, etli ekmek, gerdan pişirmesi, topalak köftesi gibi yemeklerde özgüdür.

Yapmadan Dönme
Mevlana Müzesini ve diğer müzeleri görmeden,

Çatalhöyük, Kilistrayı gezmeden,

Cami ,Saray ve hanları görmeden,

Düğün Yemeği yemeden,

Konya’nın köylerinde dokunan keçe, halı ve kilimlerden almadan,

10-17 Aralık Mevlana Anma Törenlerine katılmadan,

…Dönmeyin.

DİĞER İLLERİMİZ İLE İLGİLİ BİLGİLERE” ULAŞMAK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<sayfalama


sayfalama

Yazar : admin

“Konya ilimizi Tanıyalım” için 12 Yorum

 1. uzun AMA güzelll hcımmm 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

 2. KONYALIYIK dedi ki:

  Bencede Uzun yazmışlar AMA yazı GÜZeLMİŞŞŞ

 3. ahmet zozik dedi ki:

  valla konyayı çok güzel tanıtmışlar

 4. yok dedi ki:

  konyayı tanıtan hiç gtmamış

 5. Anonim dedi ki:

  güzelll

 6. Anonim dedi ki:

  yaa aradıklarımla hiç allakası yok ve bn bunu yazamam :(((((((((

 7. Anonim dedi ki:

  SİZ ANLADINIZ AMA BEN BİRŞEY ANLAMADIM. BANA DAHA ANLAŞILIR VE ANLAMLI OLMASI
  GEREKİYOR. BEN BÖYLE UZUN YAZILARI OKUMAKTAN SIKILIYORUM. BEN BUNU YASSAM
  ÖĞRETMEN BANA EKSİLERDE VERİR. SİZ HEP BÜYÜKLERİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ.KÜÇÜKLERİ
  HİÇ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ. BU HAKSIZLIK…

 8. isimsiz dedi ki:

  walla istediklerimi burda………

 9. kny dedi ki:

  konyayı nede güzel tanıtmış tanıtan kişi ………

 10. kny dedi ki:

  walla istediklerim burda………..

 11. isimsiz dedi ki:

  tam aradığım şeyler burda……….

 12. Konya dedi ki:

  Anlatım ve tanıtım için teşekkür ederiz.

Konya ilimizi Tanıyalım Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

hosting Whatsapp Durumları Whatsapp Durumlari bilmeceler Avatar Oluşturma Minecraft İndir Güzel Sözler Otobüs Saatleri Avatar Yapma Resim Yapma